Balkon ve Teras Hakkındaki Yasal Durumlar

91
Bu makeleyi Ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz.

Konutta Balkon ve Terası Olanları İlgilendiren Yeni Dönem Başlıyor

İltihaflı net alan tartışmalarına son noktayı koyan Danıştay emsal niteliği taşıyan kararını duyurdu. Bundan böyle konutların balkon, teras veya bir kısmı açık boşluk kısımları metrekare dahilinde sayılamayacak.

İnşaat mühendislerinin, odaların ve müteahhitlerin uzun süredir mahkeme sonucunu beklediği karar açıklandı. Karar için KDV Genel uygulama Tebliği uyarınca belirtilen alanların metrekare bazında sayılması iptal edildi. Bundan böyle balkon, teras, üstü veya bir kısmı açık olan bölümlerin evin kullanım alanına ait metrekareye ait sayılması Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği kapsamında olacak.

Açık olan tüm çıkmalar ve açık cephelerin 150 metrekare net hesap dahilinde olmayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca emsal kararın kapsadığı birçok alan var.

Sitelerin Sosyal Alanları İçin Düzenleme

Mevcut düzenlemenin bir diğer kısmı ise sosyal alanlar, parklar, bahçeler ve alışveriş merkezlerini kapsıyor. Bu gibi alanların ortak kullanım amacı güttüğünden dolayı KDV Genel Uygulama tebliği kapsamınca %18’den %8’e indirilen KDV ile vergilendirileceği belirtiliyor. Sözleşmeler için damga vergisi sıfırlandığı gibi tapu harcında da %25 oranında bir düşüş var. Bundan böyle tapu harçları %0.15 oranında alınacak.

Bu düzenlemenin en net detayı ise tek bir ölçüm mekanizmasına başvurulmasıdır. Yani bir kısım için Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği, diğer kısım içinse KDV Genel uygulama tebliği geçerli olmayacak. Aksine iki kurum için aynı hizmet standardı sunulacak.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir