Bacak Ağrısı Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

236
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi bacak ağrısının da onlarca farklı nedeni olabilir. En bilinenleri; bacaklara fazla yük binmesi, kemik hastalıkları, önceden yaşanmış olan kırıklar, alınan darbeler, dize çok baskı uygulanmasıdır. Bunların dışında sinirsel hastalıklar, damar rahatsızlıkları ve eklemlerde yaşanan sorunlar yer almaktadır.

Sürekliliği olmayan bacak ağrıları genelde korkmanızı gerektirmez. Normal hayatınızın dışında bir tempo, yanlış bir hareket yapmanız geçici bacak ağrılarına neden olur. Bu ağrılar genelde eski temponuza döndüğünüzde görülmez. Tabi, en doğru bilgiyi Doktorunuza danışarak öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Bacak Ağrılarının Farklı Nedenleri

 • Travma sonucu oluşan ağrılar

Kaza sonucu veya kuvvetli bir darbe nedeni ile kas dokularınız, kemikleriniz zedelenmiş olabilir. Bel fıtığı rahatsızlığınız varsa bu durumda bacaklarda ağrıya sebep olur. Sporun dozunu fazla kaçırdığınızda yoğun ağrılarla karşılaşabilirsiniz. . Bu tür ağrılar “travma” sonucu meydana gelen ağrılar kategorisinde bulunur.

 • Kırık nedeni ile oluşan ağrılar

Kırık için şiddetli bir darbe gerekir. Bunun harici “osteoporoz” yani kemik yoğunluğundan değişikliklere neden olan hastalıklar da kırıklara neden olabilir. Kırık esnasında dokularda meydana gelen parçalanmalar sinirleri uyarır, bu nedenle vücutta kasılmalar olur ve bacak ağrılar artabilir.

 • Burkulma sebebi ile oluşanlar

Ayak burkulması sık karşılaşılan bir durumdur. Bu gibi durumlarda morluklar oluşabilir, doku zedelenmesi yaşanabilir. Burkulan bölge zorlandığı zamanlarda bacak ağrılarını tetikleyebilir.

 • Sporcularda görülen ağrılar

Genelde koşu yapan sporcuların kaval kemiği civarlarında zorlamalar nedeni ile ağrılar meydana gelir. Uygun olmayan zeminde koşu, yanlış ayakkabı kullanımı, bilinçsizce yapılan koşular ağrının oluşumunu artırır.

 • Kompartman Sendromu

Günümüzde hareketsiz yaşamın artması ile bu sendrom daha fazla görülmeye başlandı. Sürekli hareketsiz kalma sonucu bacaklarda uyuşma ve karıncalanma hissedilebilir. Dikkat edilmezse bu hastalık felç kalmaya hatta ölüme bile sebep olabilir.

 • Periferik Arter Hastalığı

Damar tıkanıklığına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kan akışının eski düzeninde gitmemesi ile hareket halinde ağrılar oluşabilir. Uyuşma, kramp ve halsizlik başlıca belirtileridir.

 • Siyatik sebepli ağrılar

Siyatik sinirleri fıtık sonucu baskı altında kaldığında “sırt-diz” arası ağrılara neden olur. Hastalığın seviyesine göre bu ağrıların şiddeti artar. Kaslarda ağrı, uyuşukluk, hareketleri kontrol zorluğu gibi sorunlar görülebilir.

 • Şeker hastalığı

Şeker hastalığındaki kişilerde kan akışı yeterli miktarlarda olmadığı için şiddetli ve sürekli ağrılar görülebilmektedir.

Bacak Ağrıları için Tedavi Yöntemleri

 1. Bacak ağrılarının birçok sebebi kan akışındaki düzensizlik olduğu için ayakları yüksek tutmak akışı düzenler ve ağrıyı azaltır.
 2. Fazla zorlanma sonucu kaslardaki ağrı ve krampın giderilmesi için buz tedavisi uygulanır. Günde 3-4 defa ve 10-15 dakika uygulanması yeterlidir.
 3. Aşırı ağrılar sonucu sürekli hareketsiz kalmak işe yaramaz. Fizik tedavi ve hafif egzersizler ile de ağrılar tedavi edilebilir.
 4. Daha şiddetli ağrılarda koltuk değneği desteği, bandajla ile de bölgeyi sıkılaştırıp ağrılarınızın dinmesini sağlayabilirsiniz.
 5. Tütün ve alkol ürünleri kan dolaşımını olumsuz etkiler, ağrıları tetikleyebilir.
 6. Doktorunuza başvurarak ağrı kesici ile de tedaviyi deneyebilirsiniz.

 

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir