Ayak Uyuşması Nedenleri Nelerdir, Tehlikeli Midir

171
Bu makeleyi Ortalama 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Ayak uyuşması hemen herkesin başına gelebilecek anlık bir hadisedir. Ancak önemsemediğimiz bu vakanın daha büyük bir sorunun göstergesi olabileceği noktasını hep unutuyoruz. Aslında bu genel sağlığımız için geçerli bir detaydır. Önemsemediğimiz ufak problemlerin çok ciddi bir rahatsızlığın sinyalleri olabileceğini hepimiz atlıyoruz.

Ayak uyuşmasının nedenleri araştırıldığında da bu bağlamda pek çok alternatifle karşılaşılabiliyor. Çoğu zaman gösterdiği belirtilerle beraber burada karar verilebiliyor. Örneğin bir karıncalanma ya da batma hissi ile hissizleşme arasında bariz farklar olabiliyor. Çoğu zaman çözümü sağlayacak olan unsur bir hekime danışmaktan geçer. Muayene ile beraber bacak ağrısına sebep olan faktörün bulunması ve buna uygun medikal tedavinin uygulanması gerekir.

Günümüz şartlarında en sık rastlanan ayak uyuşma nedeni sinirlerdir. Sinirlerin anlık olarak zedelenmesi veya ufak çaplı bir sinir hasarının oluşması bile insan hayatını olumsuz şekilde etkileyebilmektedir.

Ayak Uyuşmasına Sebep Olan Faktörler

Ayak uyuşmasının sebepleri arasında çok farklı noktalar olabileceği gibi buna uygun bir tedavi metodunun belirlenmesi gerektiği kaçınılmazdır. Bunun için her ayak uyuşması ciddi bir risk taşıyabilir.

 1. Sinir

Sinirlerimizin vücudumuzun her noktasında olduğu ve bunlar sayesinde hissiyatın oluştuğunu biliyoruz. Uyarılma anında fazladan bir uyarı batma, ağrı, acı veya gıdıklanma gibi hislere sebep olabilir. Bazen sinirlerin uyarılamaması dahi bunlara sebep olabilir.

       2.Sinir Sıkışması

Sinir sıkışması tamamıyla sinirlerin iletkenliğiyle alakalıdır. Eğer beynin uyardığı sinirlere bu sinyal ulaşmazsa o an için bir hissizleşme meydana gelir. Buna kolunuzun üzerine yattığınızda kolunuzun tutmuyormuş gibi hareketsiz ve hissiz kalması örnek gösterilebilir. Bir süre sonra pozisyondan kaynaklanan sinir sıkışması geçer ve sinirler uyarıldığı için kolunuzu hareket ettirebilirsiniz.

Sinir sıkışmasına neden olan faktörler arasında olası şişlikler, omurga fıtığı, omurilik daralması, skar dokular, damarlarda genişleme, karpal tünel sendromu,Tarsal tünel sendromu ve çeşitli enfeksiyonlar olabilir. Dolayısıyla sebebini bilmeden bu noktada herhangi bir müdahale mümkün değildir.

         3.Sinir Hasarı

Sinir hasarı oluşabilmesi için belirli unsurların belirgin şekilde karşınıza çıkması gerek. Sinirlerin zedelenerek kısmi veya tamamen etkisiz hale gelebilmesi için diyabet gibi sinirleri etkileyen rahatsızlıklar sebep olarak gösterilebilir. Yine “Periferal Nöropati” gibi durumlarda ayakların, parmakların ve bacağın uyuşmasında etkin rol oynar. Dermatolojik herhangi bir sorunun sinirlere etkisi olabileceği unutulmamalıdır. Radyoterapi gibi ağır tedaviler buna dahil edilebilir. Enfeksiyonların Lyme hastalığı gibi üst noktada yaşandığı durumlar sinir hasarı nedenleri arasında sayılır. Aynı şekilde Zona hastalığı buna dahil edilebilir.

 • Nörolojik Bulgular

Nörolojik rahatsızlıkları direkt olarak sinir sistemiyle bağdaştırabildiğimiz bir gerçektir. Sorunun kaynağını bulmak ve buna sebep olan rahatsızlığın tedavisine başlamak gerekir. Aksi halde zaman geçtikçe iyiye doğru bir ivme görünmez.

 1. Hipotiroidi
 2. Anksiyete
 3. MS
 4. Migren
 5. Kullanılan ilaçlardan kaynaklanan sinir rahatsızlıkları
 • Besin

Beslenme hayatımızı sağlıklı bir biçimde sürdürebilmemiz ve hayatta kalabilmemiz için olmazsa olmazdır. Dolayısıyla beslenme ile aldığımız mineraller ve vitaminler tümüyle bir fayda sağlar.

 1. B12

Özellikle B12 vitamini söz konusu olsa da diğer vitaminlere de olan ihtiyaç karşılanmalıdır. Tiyamin bunlar arasında önem taşır.

 1. Kolesterol

Beslenme programınızı kolesterol dengesini gözeterek oluşturmalısınız. Aksi halde periferik arter üzerinde kolesterol fazlası yaşanır. Bu durum ise sinirler akışı yavaşlatır ve uyuşma yaratır. Aynı durum Ateroskleroz için de geçerlidir.

 1. Mineraller

Potasyum, Kalsiyum ve Sodyum gibi vücudun sürekli ihtiyaç duyduğu ve aldığı mineraller belirli bir dengede kalmalıdır. Olası bir kurşun zehirlenmesi bu durumun dengesini bozarak sinir iletimini olumsuz yönde etkileyebilir. Üstelik kurşun haricinde olan diğer ağır metal grubu mineralleri de aynı ölçekte görmeliyiz.

 • Oksijen ve Travma

Hayatımızın sürdürülebilirliği için en temel unsur oksijendir. Burada oksijensizlik veya benzer şartlar altında yaşanan travmalar büyük ölçülü sinir hasarlarına bile yol açabilir. Koşullar uygun ise kısmi ya da kalıcı felç görülebilir.

 1. Oksijen Yoksunluğu

Oksijen yoksunluğu çekildiğinde doğrudan ölüm bile gerçekleşebilir. Bunun dışında hücrelerin ihtiyacı olan oksijen miktarını ayrı bir noktada değerlendirebiliriz. Özellikle beyne giden oksijen miktarında azalmayla bu tip olgular kaçınılmaz olur.

 1. Travma

Vücudun ani tepkiler verebileceği Raynaud sendromu gibi rahatsızlıklar bu gruba dahil edilebilir. Çok daha basit bir biçimde düşündüğümüzde ise aşırı soğuk hava, vücut fonksiyonlarını etkileyecek kadar soğuk suya girme, donma gibi noktaları es geçemeyiz.

Ayak Uyuşması Tehlikeli Mi?

Ayak uyuşması, risk faktörü yönünden huzursuz bacak sendromu gibi vakaları beraberinde getirebilir. Bunun içinse belirtileri gözetmek ve buna göre hareket etmek önerilir.

Eğer aşağıda sıralayacağımız faktörlerden birisini veya birkaçını yaşıyor ya da gözlemlediyseniz mutlaka doktora danışın.

 • Yürürmek, koşmak veya tempolu hareketlerden sonra uyuşma yaşanıyorsa
 • Uyuşma günün belirli aralıklarında sürekli olarak kendisini tekrarlıyorsa
 • Uyuşma ve ağrı şiddetinde artan bir ivme varsa
 • Uyuşma yaşanmaya başlandıktan sonra sık sık idrar yapma ihtiyacı duyuluyorsa
 • Hiçbir sebep yokken birden bire ağrı veya uyuşma başlıyorsa
 • Gece uykudayken veya ayaklarınızı uzatmış duruyorken bile ağrı başlıyorsa

Bu şartlar altında vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekecektir. Aksi halde sebebini anlayamadığınız bu ufak ağrılar çok ciddi sinirsel bozukluklara ya da tedavisi daha güç vakalara dönüşebilir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir