Arsa Tapulu Daireye Kredi Çıkar Mı?

79
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Konut kredisi çekmek istediğinizde ev araştırması yapmanız gayet normal. Çünkü diğer krediler gibi doğrudan krediye başvuramıyorsunuz. Aksine tapuyu ibraz ederek kredi başvurusu için ekspertiz işlemlerinin başlamasını sağlayabilirsiniz. Bu yüzden önceliği eve ayırmalısınız. Evinizi bulduğunuzdan emin olmanız için bazı ufak detaylar olduğu ise kesin.

Örneğin kat mülkiyeti, arsa tapulu gibi kavramlar her zaman için gördüğünüz ifadeler olabilir. Fakat konut kredisi çekerken bunları bilmeniz gerekiyor. Hemen herkesin aklına takılan arsa tapulu daireye kredi verilir mi sorusunun yanıtı ise bu ufak soru cevaplarda saklıdır.

Arsa Tapulu Daire Nedir?

Bir daire yapıldıktan sonra belirli işlemlerden sonra meskene dönüşür. Önceliğinde inşaat tamamlanır ve inşaat için alınan izinde belirli bir proje mevcuttur. İşte bu projeye istinaden yapılan dairelerde sonrasında iskan başvurusu yapılır. Bu oturma izni olarak algılanan izin ise kat mülkiyeti sağlar.

Bu kat mülkiyeti belirtilen dairenin bireysel olarak kullanım hakkı olduğunu beyan eder. Yani siz apartmanın bulunduğu arsa içerisinde, satın aldığınız dairenin mülkiyetine sahip olursunuz.

Bunun tam tersi ise arsa tapulu olan dairelerde görülür. Bu kez sahip olduğunuz daireden ziyade arsanın ana tapusu üzerinden belirli bir pay sahibi olursunuz. Örneğin 72/4 payla arsa tapusuna sahip bir daire olabilir. Yine oranların değişken olduğu arsa tapu oranları bulunabilir. Bu aşamada bankanın ipotek koyması anlamsızlaşır. Çünkü arsanın satılabilmesi için genelin kararı olumlu olmalıdır.

Haliyle bankalar arsa tapulu daireye kredi vermezler. Bazı bankalar ikinci bir kat mülkiyetli dairenin ipotek işlemiyle bu tip bir satın alma için finansman sağlamaktadır.

Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edin!

Arsa tapulu daire için kredi başvurusu yaptığınızda direkt olarak başvuru anında bunun bir sorun olduğunu anlayabilirsiniz. Kat mülkiyeti haricinde de evin birçok detayı hakkında bilgi talep edilecektir. Ayrıca konut kredisi için hayatınızın belirli bir dönemini borç ödeyerek geçireceksiniz.

Örnek olarak konut kredisine başvurduğunuz 100-120 aylık süreci tamamıyla borç ödeyerek geçireceksiniz. Sabit faizli veya her geçen ay farklı noktada ödemelere sahip olan krediler çekilebiliyor.

Konut kredisi için birikim yapmak ise ilk adım olarak düşünülebilir. Örneğin günümüzde %20 ile %25 oranında bir konut kredisi peşinat tutarı vardır. Bunun haricinde kalan kısım ekspertiz raporu ile beraber kredilendirilebiliyor. Ancak birikim yapmadan konut kredisi kullanmak pek mantıklı görünmüyor.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir