Anlatım Metodu Nasıl Uygulanmalıdır?

82
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Anlatım metodu bilinen en eski öğretim yöntemlerinden birisidir. Günümüzde pek çok öğretim ilke ve yönteminin geliştirildiği, özellikle batı kökenli eğitim sistemlerinden kendi eğitim sistemimize adapte etmeye çalıştığımız birçok yöntemden ziyade“anlatım metodu” için daha geleneksel bir yöntemdir diyebiliriz.

Çünkü psikolojik ve fiziksel anlamda öğrencinin ihtiyaçları ve eğitim-öğretim seviyesinin artırılması için yapılan araştırmalar sonucunda birbirinden farklı pek çok öğretim yöntem ve teknikleri geliştirilmiş ya da geliştirilen yöntem ve teknikler mevcut eğitim sistemine adapte edilmeye çalışılmıştır.

Bu durumun bir getirisi olarak da anlatım metodu öğretmenler ve öğrenciler arasında cazibesini yitirmekle kalmamış aynı zamanda yetersiz bir teknik olarak görülmüştür.

Anlatım Metodunun Önemi

Üç boyutlu bir teknoloji ve dokunmatik ekranlarla dünyaya gözlerini açan çocukların kavrama seviyelerinin ve öğrenme şekillerinin bizimkinden çok daha farklı olduğu ve yeni araştırmalarla birlikte yeni öğretim tekniklerinin geliştirilmesi noktasında da bizleri zorladığı bir gerçektir.

Ancak şu da var ki geleneksel bir metot olarak “anlatım metodu” diğer öğretim şekillerinden kendisini her zaman bir adım öne geçirecek bir ayrıcalığa sahiptir ki o da esnek bir yöntem olmasıdır.

Öğretmenin beden dilini doğru bir şekilde kullanması, hitabetini öğrencileri derste aktif olabilecekleri şekilde hazırlaması ve bunların yanı sıra görsel ve duyusal olarak geliştirilen diğer öğretim tekniklerinden de dengeli bir şekilde yararlanması halinde pek çok öğretim yönteminden daha faydalı ve daha kullanılabilir hale gelmektedir.

Sözlü anlatıma dayalı bir kültür birikimine sahip olmuş ve yüzyıllarca öğretim yöntemlerini bu anlatım üzerinden geliştirmiş bir medeniyet olduğumuz düşünüldüğünde özellikle öğretim yöntemleri denildiğinde çağın şartlarına uyum sağlayacak şekilde farklı tekniklere de açıktır.

Bununla birlikte “anlatım metodu” nu da tamamen karalayıp literatürümüzden silmemeliyiz. Unutmamalıyız ki eğitim-öğretim şartlarının eşit şekilde dağılmadığı bir ülkede yaşamaktayız ve bugün hâlâ oldukça kalabalık ve farklı yaş gruplarına aynı anda eğitim vermesi gereken bir köy öğretmeni için suyun bazen elektriğin kısaca temel ihtiyaçların güçlükle karşılandığı bir yerde “anlatım metodu”  vazgeçilmez bir yöntemdir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir