Anevrizma Nedir? Belirtileri Nelerdir Neler Yapılmalıdır?

238
Bu makeleyi Ortalama 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Anevrizma, vücudumuzda bulunan damarların zayıf noktalarında görülen ciddi bir sağlık sorunudur. Bu rahatsızlık doğuştan damarların zayıf olması nedeniyle görülebilmekteyken daha sonra da ortaya çıkabilmektedir. Anevrizma, belirtilerinin görülmesi halinde en yakın zamanda tedavi edilmesi gerekir. Özellikle anevrizmanın patlaması sonucu iç kanamaya olur ve hastanın ölümüne yol açabilir. Anevrizma, 5 veya 5,5 santimetreden daha büyük aort damarında bulunduğu takdirde cerrahi operasyon kaçınılmazdır. Bunun yanı sıra tıp dilinde anevrizma rüptürü olarak geçen anevrizmanın yırtılması olarak bilinen durumlarda da cerrahi operasyon gerekmektedir. Bu operasyonda anevrizmanın görüldüğü damar yapay damarla değiştirilir. Anevrizma hastalığı genellikle 40-50 yaş aralığında olan yetişkin bireylerde görülmektedir. Bu yaş aralığındaki bireylerin herhangi bir risk durumuna karşı yılda 1 defa kontrolden geçirilmesi gerekir.

Anevrizma hastalığına neden olan faktörler;

Sigara ve Alkol Kullanımı : Sigara ve alkol tüketiminin kalbi yorduğu bilinmektedir. Birçok sağlık sorununa neden olan sigara ve alkol kullanımı kalp ve damar sağlığını olumsuz etkileyerek ölümcül risklere neden olabilmektedir.

Aşırı Stres : Günlük yaşamlarında aşırı stres yaşayan kişilerde vücut gereğinden fazla kan pompalamakta ve bu nedenle beyin damarlarına baskı uygulanmaktadır. Beyin kanamalarına dahi neden olabileceği unutulmamalı ve gündelik yaşantıda stres faktöründen uzak durulmaya çalışılmalıdır.

Aktif Olmayan Yaşam Şekli : Düzenli egzersizler ve aktif bir yaşam sayesinde vücudunuz daha aktif ve zinde kalır. Bu durumda ciddi sağlık sorunlarının önüne geçilir.

Düzensiz Beslenme : Vücudun temel gıda besinlerinden mahrum kalmasının bazı rahatsızlıkları tetiklediği bilinmektedir.

Anevrizma Belirtileri Nelerdir?

Bu sağlık probleminin çok fazla belirtisi olmaması nedeniyle tespit edilmesi zordur. Zamansız meydana gelen kanamalar bu durumun en büyük belirtilerindendir. Kanamaların gerçekleşmesinden önce yaşanan şiddetli baş ağrıları da anevrizmanın belirtileri arasında yer almaktadır. Bu baş ağrılarına eşlik eden kanamalar sonucu hastada bilinç kaybı da görülebilmektedir. Anevrizma durumunda hastaya acil olarak cerrahi operasyona yapılması gerekmektedir.

Anevrizma Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Bu cerrahi operasyondan önce doktor tarafından anevrizmanın durumu tespit edilmelidir. Muayene sonucu anevrizmanın boyutu, yeri ve diğer organlara yakınlığı tespit edilir. Ameliyat öncesi anevrizma ultrasonografide görüntülenir. Bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonansta (MR) görüntülenmesi sonucu da anevrizma üzerine ameliyat öncesi tüm veriler elde edilmiş olur. Ameliyattan önce unutulmaması gereken önemli bir hususta herhangi bir olumsuzluğa karşın önlem almak amacıyla hastanın kan grubunu bilmek ve uygun birkaç ünite kan ile plazma hazırlamaktır. Cerrahi operasyondan bir gece öncesinde hastanın mutlaka aç kalması gerekir.

Anevrizma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu operasyon iki şekilde yapılabilmektedir. Bu yöntemlerden biri açık anevrizma ameliyatıdır. Bu ameliyat türü genel olarak beyinde oluşan anevrizmalar sonucu uygulanır. Ameliyat esnasında öncelikle anevrizmanın yeri tespit edilir ve damardan çıkarılır, sonrasında bölge klips ile sıkıştırılır. Bu sıkıştırma sayesinde anevrizmaya yeniden kan dolması önlenmiş olur.

Kapalı anevrizma ameliyatı ise genellikle kasık bölgesinde bulunan atardamar üzerinde bir katater kullanılarak uygulanır. Bu ameliyat balon modelleme koilleme, basit koilleme, stent modelleme koilleme yöntemleriyle yapılabilmektedir. Basit koilleme yöntemi dar boyunlu anevrizmalarda, balon modelleme koilleme yöntemi geniş boyunlu ve patlamış anevrizmalar, stent modelleme yöntemi ise dar boyunlu ve geniş boyunlu anevrizmalarda kullanılır.

Açık ve kapalı anevrizma operasyonlarının her ikisi de hastanın sağlığına kavuşmasını sağlamak için gerekli ameliyatlardır. Hangi ameliyat türünün kullanılacağı, doktor tarafından hastanın durumuna ve hastalığın hangi seviyede olduğuna göre belirlenir. Her iki operasyonda genel anestezi altında uygulanmaktadır. Bu iki cerrahi müdahalede oldukça ciddi operasyonlar olması nedeniyle alanında uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmelidir. Ameliyat sonrasının da ameliyat süreci kadar önemli olduğu akıldan çıkarılmamalı ve ameliyat sonrasında hem hasta hem doktor tarafından oluşabilecek komplikasyonlara yönelik önlemler alınmalıdır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir