Almadığınız 1 Kuruşlar Kimin Elinde?

131
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Hepimizin hayatında alışveriş gerçekleri sabitleşmeye başladı. Tıpkı küsuratlı fiyatlar gibi hayatımızın vazgeçilmezleri oldular. Her markete girdiğimizde aklımızı başından alan indirimlerle karşılaşıyoruz. Bunlar 9,99 TL, 49,99 TL gibi standartlardı.

Son dönemler ise daha da farklı fiyat politikaları görmeye başladık. Bunlar 49,97 TL veya direkt olarak 9,95 TL gibi aradaki kuruş farkını açmaya yönelikti. Bunu başaran işletmelerin ise ciddi anlamda kâr ettiklerinden emin olabilirsiniz.

Şu an için Türkiye’de piyasada dolaşan 1 kuruşların adedi 208 milyon 694 bin 550. Yani bu kadar bir meblağ yalnızca 1 kuruş olarak piyasada dolaşıyor. Fakat biz çok zengin bir toplum edasıyla kasiyerlerden paramızın üzerini almıyoruz. Örneğin 4,99 TL olan 4 ürün aldık. Fiyat 19,96 oluyor. Böylece geriye dönmeyen o 0,04 TL tamamıyla işletmeye ekstrem bir kâr olarak kalıyor. Devlete vergisi gitmiyor, size hakkınız ödenmiyor ve işletmenin kâr marjı usulsüz bir biçimde arttırılmış oluyor.

Artık bir benzerini 0,05 TL olarak bilinen 5 kuruşlar için yaşamaya başladık. Dolaşımda olan 1 milyar 447 milyon 864 bin 750 tane 5 kuruş olduğunu biliyor muydunuz? Bu konuda açıklama yapmaktan çekinmeyen TESK yani Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu genel başkanı Bendevi Palandöken ise haksız kazançtan dem vurdu.

Yani işletmelerin bağlı bulunduğu odanın başkanı bile tüketiciden hakkını aramasını talep ediyor. İşletmelere kalan bu haksız kazanca bir dur demek yalnızca böyle mümkün olacaktır. Geriye kalan para üstünüzü mutlaka istemek zorundasınız. Burada devreye giren kasiyerler ise 1 kuruşları olmadığını ve para üstü veremeyeceklerini söylüyorlar. Tüketici hakları konusunda uzman olanlar ise bu durumda market yetkilisini çağırmaları gerektiğini ve fiyatların 1 kuruş olmadığı için düzlenmesi gerektiğini ifade etmelerini öneriyor. Aksi takdirde bu 1 kuruşlarla yapılan soygun devam edecektir.

Halkın tamamıyla organize bir biçimde tüm esnaflardan kalan 1 kuruş veya benzeri tutarları talep etmesi gerektiği aşikâr. Böylece toplu bir hareketle TESK tarafından başlatılan haksız kazanç kamu spotu başarıya ulaşacaktır.

Hem tüketici haklarını koruyan uzmanlar hem de TESK tarafından yapılan ortak açıklama ise ”kuruşlarınızı bırakacak kadar zengin değilsiniz” mesajını kapsıyor. Genel geçer bir şekilde ayda 750 ürün satın aldığınızı ve her birinden 0,01 kuruş feragat ettiğinizi varsayalım. Bu yalnızca kendinize ait 7,50 TL tutarında zarar anlamına geliyor. Bunun 80 milyon nüfuslu Türkiye’de nasıl bir haksız kazanca dönüştüğünü hesaplayabilirsiniz.

Yalnızca bu tutarın birikim olarak değerlendirilmesi bile dört kişilik bir ailenin aylık 30 TL’yi çöpe attığını göstermektedir. Paranızın üstünü isteyin ve para kazanmanın bu kadar kolay olmadığını unutmayın. Sizin emek sarf ederek kazandığınız tutarı sizden gasp ederek alan işletmelerin işini kolaylaştırmayın.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[1 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 5]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir