Akciğer Sertleşmesi Nedir? Nedenleri ve Risk Faktörleri

195
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Akciğer sertleşmesi (Pulmoner fibrozis) akciğerlerin ilerleyici olarak yara dokusuna dönüşmesi sonucu meydana gelir. Normalde akciğerlerin hava ile dolu olması gereken alveol kesecikleri, zarar görecek şekilde yara dokusu (fibrozis) ile yer değiştirirler ve tıpkı cildimiz kesildiğinde nasıl bir iz kalırsa o şekilde akciğerde izlere neden olurlar. Yara olan doku kalınlaştıkça, akciğerlerin esnekliği kaybolur ve nefes alıp verme giderek zorlaşır. Akciğer sertleşmesine neden olan yaklaşık 200 akciğer hastalığı bulunmaktadır. Altta yatan nedeni bilmek hastalığın tedavisini planlama açısından önemlidir.

Akciğer Sertleşmesinin Nedenleri

İdiyopatik tıp dilinde “bilinmeyen” demektir. Akciğer sertleşmesinin kesin nedeni bilinmemektedir, yalnızca akciğerlerin normal iyileşme sürecinde bir sorun olduğu tahmin edilmektedir. Tekrar eden hastalıklara maruz kalan akciğerlerin bu uyaranlara karşı verdiği iyileşme cevabının abartılı olduğuna inanılmaktadır. Zamanla akciğerlerin verdiği bu cevap, yara dokusunun artışına ve sertleşme sorununa ve oksijenle kolayca şişmesinin zorlaşmasına neden olmaktadır. Bu sağlık sorununun gelişmesine neden olabilecek bazı etkenler tanımlanmıştır.

Akciğer Sertleşmesine Neden Olan Risk Faktörleri

• Genetik- Aile bireylerinden herhangi birinde akciğer sertleşmesi olduğunda, diğer bir aile ferdinde hastalığın görülme riski %15’dir.

• Sigara içmek

• Tozlu işyerlerinde çalışmak, özellikle ağaç ve metal tozları

• İlaçlar- bazı ilaçlar akciğer sertleşmesine neden olabilirler

• Viral enfeksiyonlar

• Mide içeriğinin nefes borusuna kaçması (Reflü)

Akciğer Sertleşmesinin Belirtileri

• Nefes darlığı. Hastalığın başlangıcında sadece egzersiz sırasında.

• Geçmeyen, kuru ve kesintili öksürük

• Derin olmayan hızlı solunum

• Diyet yapılmaması halinde bile kilo kaybı

• Yorgunluk ve kişinin genel olarak kendini halsiz hissetmemesi.

• Kas ve eklemlerde ağrı

• El ya da ayak parmaklarının uçlarında genişleme ve yuvarlaklaşma (çomak parmak görünümü)

• Doktor tarafından akciğerlerin dinlenmesi esnasında duyulan cırt-cırt sesine benzer hışırtılar   

Akciğer Sertleşmesinin Tedavisi

Tedavide kullanılabilecek birçok ilaç bulunmaktadır. Yapılan tüm klinik çalışmalarına rağmen hangi tedavinin daha iyi olduğu kanıtlanamamıştır. Doktor, hasta için en uygun tedaviyi planlayacaktır. Hastalığın tedavi sürecinde reçete edilebilecek ilaçlar;

Kortizon (Oral Steroidler) :  En çok denemiş olan ilaç grubudur. Yara dokusunun gelişmesini yavaşlatır, ancak mevcut olanların yok olmasını sağlayamaz. Ayrıca ciddi yan etkileri de bulunmaktadır. Bunlar arasında, kemik erimesi, iştah artışı, kilo alma, mide ve barsaklarda zedelenme, uykusuzluk ya da uyku sorunları sayılabilir. Bazı durumlarda psikolojik yan etkilere de neden olabilirler. Uzun zaman kullanıldığında bağışıklık sistemi de olumsuz yönde etkilenir, hastaların enfeksiyonla mücadelesi zayıflar.

İmmünosüpresanlar (Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar) : Bu ilaç türleri de yan etkilere sahiptirler. Bulantı, kusma, ateş ve cilt döküntüsü gibi sorunlara neden olabilirler. Kolşisin, doktorun reçete edebileceği bir başka ilaçtır. Bu ilacında bulantı, kusma, ishal ve saç dökülmesi gibi yan etkileri görülmektedir.

İnterferon gamma-1b : İğne ile hastaya uygulanan bir ilaçtır. Akciğer fonksiyonlarını daha da bozabilecek akut atakları önleyebilme yeteneğini artıran ilaçlardır. En çok görülen yan etkileri, grip hastalığına benzer yakınmalar, ateş, titreme ve eklem ağrılarıdır. Bu yan etkiler tedavinin ilerleyen dönemlerinde genellikle kaybolurlar.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[1 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 5]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir