Adet Sancısı Neden Olur, Nasıl Azalır ve Geçer

218
Bu makeleyi Ortalama 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Adet görmek veya regl olmak diye tanımlanan ve kadınların ergenlik itibariyle yaşamaya başladığı bir süreç var. Tıbbi açıdan Menstrüasyon olarak adlandırılan bu durumun ortalama her 28 günde bir tekrarlandığı aşikâr. Sürecin 21 ile 35 gün aralığında olmaması durumunda adet düzensizliği yaşandığı kabul edilir. Fakat zamanında ya da geç olsa dahi değişmeyen tek bir husus vardır. O da adet sancısı olarak tanımlanır ve birçok kadın bu sancıların farklı etkenlerle birleşerek yaşandığını savunur.

Baş dönmesinden bulantı ve kusmaya kadar uzanan bu yan etkilerle beraber adet sancısından durulamaz hale gelinebilir. Yinede uzmanlar bu dönem için ağrı kesici kullanılmasını pek sağlıklı bulmuyorlar. Bilhassa birden fazla ağrı kesicinin aynı regl dönemi içerisinde kullanılmasının yumurtalık oluşumuna kadar uzanan zararları kanıtlanmıştır.

Diğer taraftan ise yerinizde duramayacağınız ölçütte adet sancısı yaşayabileceğiniz bir durum söz konusu oluyor. Bunun altında yatan farklı rahatsızlıklar olabileceği gibi adet dönemi sancılı geçen kadınlar arasında olabilirsiniz.

Aşırı Adet Sancısı Hissetmek

Aşırı derecede adet sancısı hissetmenin tıpta konulan adı ise “Dismenore”. Bu teşhis ise basit bir acil muayenesi ile kesinlikle konulamaz. Mutlak suretle bir jinekolojik muayene gerekir. Bunu poliklinik servisinden randevu alarak vakit kaybetmeden yaptırmanızı tavsiye ederiz. Çünkü standart bir adet sancısının üzerinde ağrılar hissediyorsanız mutlaka bir sebebi olabilir.

Dismenore Teşhisi iki ana gruba ayrılır.

 1. Primer Dismenore

Çoğunlukla kas hareketleri ve kasılmalar ile ilgili bir durumdur. Herhangi bir şekilde rahim ya da yumurtalık kaynaklı rahatsızlığa rastlanmaz. Aşırı adet sancısı çeken kadınların %80’ini kapsayan bir gruptur.

 1. Sekonder Dismenore

Sekonder Dismenore teşhisi ise çok daha ciddi bir takım rahatsızlıkların habercisi olabilir. Aşırı adet sancısı için çoğunlukla yaşın ileri seviyede olması ortak bir özelliktir. Sebepleri ise sık rastlananlar arasında şöyle sıralanır.

 • Servikal Darlık
 • Over Kisti
 • Pelvik Enfeksiyonları
 • Pelvik Yapışıklıkları
 • RİA
 • Adenomyozis
 • İeoiomyoma
 • Endometriyozis

Teorik anlamda rahim ağzı, rahim içi, yumurtalıklar ve rahmin tamamıyla iç katmanlarını kapsayan bir rahatsızlığın eseri Sekonder Dismenore olabilir. Burada bazen iyi huylu veya kötü huylu kistler söz konusu iken bazen tümör ve enfeksiyonlar başrol oynar.

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet sancısının nedeni tamamıyla kasılmalara dayalıdır. Tabi ki bir takım bakteri ve salgılar bu süreci çekilmez hale getirebilir. Stabil bir adet döngüsünün ortalama olarak 28 günde bir yaşandığını biliyoruz. Adet dönemi ise yaklaşık olarak 2 ile 7 gün arasında değişebiliyor.

Çoğu kadında bu kasılmalar 7 gün boyunca devam etmiyor. İlk 2-3 günün çok şiddetli kasılmalarla sürdüğünü söylemek gerekiyor. Rahim içinde ölü dokuların atılması sırasında yaşanan kan kaybı ise abartılacak kadar çok değil. Ortalama 50 mililitre seviyesinde bir kan atılmaktadır.

Adet sancısı ise kan miktarından ziyade tamamıyla kasılma aralıklarına bağlıdır. Bu süreç boyunca sıcak su torbası gibi çözümlerin işe yaraması ise kasların kasılmalarında yarattığı azalmadan ötürüdür. Yaşanan sürecin çok sancılı geçmesi durumunda normal bir adet sancısı mı yoksa Dismenore mi olduğu tespit edilmelidir. Bunun için jinekoloji muayenesi olarak altında yatan bir sebep olup olmadığının araştırılması gerekir. Bazı kadınlarda bu dönemde salgılanan Prostaglandin salgısı kasların kasılmasını tetiklediği için çok ağrılı bir süreç yaşanabilmektedir.

Adet Sancısı İle Görülen Diğer Etkiler

Adet sancısı genelde yalnızca başına görülebilir. Fakat birçok kadın için bu durum yan etkileri de kapsar. Çoğunluğu ise toplum tarafından bilindiği için önemsenmez. Halk arasında standart olarak algılanan bu belirtiler ise rahim içi sekonder dismenore riskinin göstergesi olarak düşünülebilir. Bu yüzden muayene ve teşhis çok önemlidir.

 • Mide Bulantısı
 • Baş Dönmesi
 • İstifra
 • Karında şişme
 • Halsizlik ve Bitkinlik Hali
 • İshal Olmak
 • Kabızlık

Yukarıdaki belirtilerden bir veya birkaçını regl olduğunuz dönemde adet sancısıyla beraber hissediyorsanız vakit kaybetmeyin. Dakikalar içinde sonuçlanacak bir jinekoloji muayenesi ilerleyen dönemlerde ciddi rahatsızlıkların önüne geçebilir.

Adet Sancısı Nasıl Azalır?

Adet sancısına iyi gelen ilaçlar en çok kullanılan yöntemdir. Fakat çoğu zaman NSAİİ ismi verilen ilaç grubu kullanılır. Aspirin ya da benzeri ağrı kesicilerin miligramları yükseldikçe adet sancısı daha da hafifleyebilir. Fakat böbrek, karaciğer ve benzeri birçok organın zarar gördüğü gerçeğine değinmek zorundayız.

Burada ilaç haricinde yaşamsal fonksiyonlarınızı düzenleyerek çözüm arayabilirsiniz. Pek çok çevresel faktörün bile adet sancısını arttırdığı biliniyor.

Ayrıca doğum kontrol hapı ile adet sancısının kesilme noktasına kadar geldiği bilinen bir gerçek. Tabi ki burada da uzman doktorların herhangi bir kimyasal içerikli ilaç ya da bileşenle adet sancısına müdahalenin yanlış olduğunu savunuyorlar. Öneriler arasında masaj ve sıcak su torbası gibi kompres uygulamalar en iyi çözüm olarak sunuluyor. Aynı şekilde psikolojik olarak bu havadan çıkmak büyük ölçüde işe yarıyor.

 • Beslenme

Yapılan araştırmalarda net olarak ortaya çıkan bir takım gerçekler var. Omega 3 yağ asidi, B1 Vitamini, B6 Vitamini, E Vitamini ve Magnezyum içeren gıdaların adet sancısı için hafifletici bir etkisi var.

 • Spor ve Egzersiz

Aslında spor veya egzersiz dediğimizde ağır çalışma programları akla gelmemelidir. Burada egzersiz olarak tempolu yürüyüş dahi sizi rahatlatabilir ve stresten uzaklaştırabilir.

 • Psikoloji

Sürekli adet sancısı çektiğinizi düşünerek hiçbir şeye yoğunlaşamamak mevcut ağrının şiddetini daha fazla hissetmenizi sağlayacaktır. Stresi hayatınızdan çıkarın ve odaklanacak yeni hobiler edinin.

 • Kompres

Sıcak kompres uygulamak her kadın için kurtarıcıdır. Sıcak su torbası gibi çözümlerle karın bölgesini rahatlatmak mümkündür. Aynı zamanda kasların kasılma sıklığına göre masaj yaparak bu sancıları azaltmanız mümkün.

 • Alışkanlıklar

Adet dönemi sancılı geçen kadınların büyük bir kısmında sigara kullanımı olduğu dikkat çekiyor. Aynı şekilde alkol veya kafein içeren içeceklerin sancıları arttırdığı kanıtlanmış bir gerçek.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir