Adet Gecikmesi Neden Olur, Nasıl Anlaşılır?

287
Bu makeleyi Ortalama 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Adet gecikmesi çoğu kadını endişelendirse de doğrudan hamilelik ile bağdaştırmak yanlış olacaktır. Adet düzensizliği neden olur diyenlerin pek çok sebeple karşılaşacağından şüphe yok.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Regl yani adet dönemi birçok kadın için kabusa dönebilir. Bu kimisi için ağrı ve sızı içerisinde geçirilen bir süreç kimisi içinse periyodik anlamda bir düzensizliktir. Aslında buna sebep olan çok fazla parametre sayılabilir. İnsanın aklına gelen ilk sebepler ise endişe verebilir. Çoğu kadının hayatının belirli evrelerinde bu süreci tecrübe ettiğini söylemeliyiz.

Aslında adet dönemi olarak adlandırılan zamanın biraz geniş bir skalası olduğunu söylemek gerekiyor. Bir önceki regl döneminden itibaren hesaplanan ve 21 gün ile 35 gün arası gerçekleşen bir olaydır. 1 Ocak tarihinde adet görmeye başlayan bir kadının ilk adet döngüsünün ilk gününü burası olarak baz alabiliriz. Bir sonraki adet için minimum 21 gün geçmesi gerekiyor. Yani 22 Ocaktan erken adet görmesi mümkün değil.

Fakat adet göreceği tarih üst sınır olarak 5 Şubat tarihine kadar uzayabilir. 5 Şubat itibariyle ikinci kez adet görmesi bile tıbbi açıdan normal karşılanacaktır. Fakat bu durumun yarattığı psikolojik baskı ve sebebinin bilinememesi bazı sorunları beraberinde getiriyor.

Adet gecikmesi için başlıca sebepler arasında hormon düzensizliği ve psikolojik etki yer alır. Zaten herkesin hayatı boyunca bu tecrübeyi yaşamasının en büyük sebebi böyle genel sorunlardan kaynaklanmasıdır.

Adet Gecikmesi Nasıl Anlaşılır?

Adet gecikmesi hesabı yapabilmek için en son adet gördüğünüz günü bilmelisiniz. Aksi takdirde bunu hesaplayabilmek pek mümkün değil. Az önce belirttiğimiz gibi 21 ile 35 gün arasında değişen geniş bir süreç mevcut. Bu sürecin ortalaması olarak ise minimal değerler alınıyor.

Yani ilk gün adet gördükten sonra ortalama bir hafta adet periyodu olarak düşünülüyor. Dolayısıyla 21 gün sonrasını hesaplayarak 28 günlük bir döngü olduğu söylenebiliyor. Her kadının normal şartlarda 28 günde bir adet görmesi gerekiyor. Tabi ki buna nazaran 35 güne kadar yani 1 hafta kadar geciken adet dönemi gecikme olarak bile nitelendirilmiyor.

Eğer adet gecikmesi şüpheniz varsa ve bu süreç bu sınırları aşıyorsa mutlaka bir jinekoloji muayenesi olmalısınız. Uzman doktorun bunun için sizden talep edeceği bazı testler ve bilgiler olabilir. Çünkü adet gecikmesinin nedenleri birçok farklı unsuru kapsayabiliyor.

Adet Gecikmesinin Nedenleri

Düzenli olarak adet gören kadınlarda bu süreç genellikle çok üst seviyeye çıkmaz. 1 hafta kadar gecikmelerin normal karşılandığı aşikâr. Ancak burada yeni adet olacak olan genç kızlar için bir anti parantez açmakta fayda görüyoruz. İlk defa adet görmüş olan kadınların burada dikkat etmesi gereken bir süreç var.

Regl süreci başladığı an itibariyle vücudun tüm hormon dengesi değişiyor. Bu değişiklikle beraber adet gecikmesinin nedenleri araştırılmaya başlıyor. Çünkü hormonlardan kaynaklanan bu dengesizliğin sonucunda ortalama 1 yıl kadar düzensiz bir adet döngüsü oluşuyor. 28 günlük ideal sürecin dışında bazı zamanlarda 24 bazı zamanlarda ise 33 günlük periyotlarla adet görülebiliyor.

Bunun ilerleyen yaşlarda gözlemlenmesi ise farklı sebeplerden kaynaklanabilir.

  • Hamilelik

Hamilelik esnasında adet gecikmesi görüldüğü doğrudur. Ancak toplum nazarında her geciken adetin gebeliğe yorulması oldukça yanlıştır. Gebelik başlangıcıyla beraber adet döneminde gecikme oluştuğunu kabul ederek önemsemeyebilirsiniz. Fakat diğer adet gecikmesi nedenleri daha büyük rahatsızlıklar doğurabilir.

  • Psikolojik Unsurlar

Yaşam kaygısı, stres, iş hayatı, sosyal çevre, ikili ilişkiler, üzüntüler ve sevinçler gibi ani duygu değişimleri esnasında hormon düzeni tekrardan bozulacaktır. Bu bozukluk ise psikolojik anlamda adet gecikmesini tetikleyen temel unsurlardan birisi olacaktır.

  • Tiroit

Tiroit bezinin gereğinden fazla veya az çalışması çok ciddi sağlık sorunlarına kapı aralar. Burada Tiroit bezlerinin dengesizliği sebebiyle adet gecikmesi yaşanabileceğini söyleyebiliriz.

  • Beslenme

Beslenme düzeninin birçok sağlık sorunu için etken olduğu aşikâr. Yetersiz beslenmek veya fazla beslenmek vücudun dengesini baştan sona bozabilir. Bunlar arasında adet dönemi sürecini görebiliriz. Özellikle kimyasal ilaçlarla diyet yapan insanların başına geldiğini vurgulamalıyız.

  • Doğum Kontrol Hapı

Korunma yöntemi olarak doğum kontrol hapı kullanan kadınların hapı bıraktıktan sonra bile adet düzeni oturmayabilir. Bu süreç bazen bir kaç ay sürer.

  • Kilo

Aslında kilo kaybı için yapılan spor ve sağlıklı beslenmek hemen hemen hepimizin yapması gereken aktivitelerdir. Bu aşamada “östrojen” miktarında yaşanan azalma ise vücudun yine kimyasını bozacaktır. Özellikle çok efor sarf eden, egzersizleri ağır yapan, daha düşük seviyede yemek yiyen insanların bu durumu daha sık yaşadığı aşikâr.

  • PKOS

Polikistik Over Sendromu olarak adlandırılan vaka bir çeşit hormon dengesizliğidir. Kadınlarda adet dönemini geciktirdiği gibi östrojen miktarı azalırken testesteron miktarının arttığı görülebilir. Bu durumun yarattığı handikap ise vücudun çeşitli bölgelerinde kıllanma olarak karşınıza çıkabilir.

  • Menopoz

40’lı yaşlarda başlayan menopoz dönemiyle beraber adet görme durumu son bulur. Ancak menopoz dönemine girmeden önce bile aylarca geciken adet süreçleri gözlemlenebilir. Yaştan kaynaklanan bu durumun direkt olarak ilişkilendirilmesi mümkündür.

  • Hastalıklar

Aslında pek çok hastalığın adet gecikmesi ile sonuçlanacak yan etkileri doğabilir. Fakat metabolizma olarak muayene edilmenizin şart olduğunu söyleyebiliriz. Çölyak hastalığının tıbbi açıdan gerçekten önemli bir seviye olduğunu belirtmeliyiz. Fakat diğer kronik ya da akut rahatsızlıklar buna sebep olabilir.

Adet Düzensizliği Tedavisi

Adet düzensizliği ile başlayan bu sürecin psikolojik olarak ağır bir etkisi olabilir. Burada adet gecikmesi tedavisi olarak uygulanan tek çözüm ise hormon takviyeleridir. Eğer hormon ya da psikolojik anlamda bir faktör söz konusu ise mutlaka doktora başvurmanız gerek.

Bunlar haricinde vakalar arasında en sık rastlanan sebebi ise hamilelik olarak görülüyor. Eğer hamilelikten şüpheleniyorsanız mutlaka test yaptırın ve uzun süreli bir adet gecikmesi yaşıyorsanız jinekolog muayenesi için randevu alın.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir