Kurdeşen Hastalığının Nedenleri ve Tedavisi

129
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Kurdeşen (Ürtiker) Nedir?

Ürtiker veya kurdeşen hastalığı; kabarma, kızarıklık,kaşıntı ve yanma hissi ile birlikte görülen deri hastalıklarından birtanesidir. Hastalığın ilerleyen döneminde deride döküntüler meydana gelebilir.Kabaran kısımlara dokunmak kişiye acı verebilir. Bu nedenle kızarıklık olanbölgeye elle temas edilmemeli; kaşımadan kaçınılmalıdır. Tıp dilinde ürtikerolarak isimlendirilen hastalık her 5 kişiden birinde görülecek kadar yaygındır.

Kurdeşen Hastalığının Çeşitleri

Kurdeşen hastalığı meydana gelmesinde neden olan faktörlere,hastalığın süresine veya vücuttaki belirtilerine göre çeşitlere ayrılır.Örneğin akut kurdeşen srununa çikolata, süt , yumurta gibi yiyecekler neden olurken;kronik kurdeşen hormonal faktörlerin etkisiyle ortaya çıkar. Kurdeşenhastalığının çeşitleri:

Akut Kurdeşen: Hastalığın bu türü en fazla 6 hafta kadar sürmektedir. Akut kurdeşenin en önemli nedenleri gıda, ilaç ve bazı enfeksiyonlardır. Özellikle çilek, çikolata, süt, balık, yumurta, soya gibi alerjik ihtimali yüksek gıdalar akut kurdeşeni tetikleyebilir. Hastalığın bu türüne böcek sokmaları, çeşitli iç hastalıklar da sebebiyet verebilmektedir.

Kronik Kurdeşen: Kronik kurdeşen, akut türünden farklı olmak üzere 6 haftadan daha uzun sürebilmektedir. Hastalığa neden olan faktörler akut kurdeşen ile hemen hemen aynıdır. Bu faktörler dışında kronik kurdeşene ayrıca hormonal hastalıklar, otoimmünite, güneş ve sıcak da neden olabilmektedir.

Dermatolojik Kurdeşen: Cildin sert hareketlere maruz kalması nedeniyle meydana gelir. Derinin sıkı şekilde sıkılıp ya da okşanması, deri üzerinde çizik oluşması bu türe neden olabilir.

Fiziksel Kurdeşen: Hastalığın bu türünde kişinin cildi doğrudan etkilenmektedir. Yanlış saatlerde güneş ışınlarını almak, aşırı sıcağa ya da soğuğa maruz kalmak, basınç ve terleme gibi birçok nedenden fiziksel kurdeşen oluşabilir. Etkene maruz kalınmasından yaklaşık bir saat sonra hastalık belirtileri görülmeye başlanır.

Genetik Kurdeşen: Aile bireylerinin aracılığıyla yayılma gösteren bu türde aile içinden birinde kurdeşen görülmüşse genetik olarak diğer aile bireylerinde de risk vardır. Bu tür kurdeşende ağrı ve şişlik meydana gelebilmektedir.

Kurdeşen Hastalığının Nedenleri

Kurdeşene neden olabilecek çok sayıda faktör bulunmaktadır. Güneşışınları, soğuk hava, stres, çeşitli ilaçlar, kimyasal madde içeren besinlerhastalığı tetikleyen en genel faktörlerdir. Bu faktörlerden kolayca etkilenenalerjik bünye de hastalığın nedenlerinden biri olarak kabul edilebilir. Bunundışındaki faktörler ise hastalığın çeşidine göre farklılık gösterebilmektedir.

Kurdeşen Hastalığının Belirtileri

Kurdeşen genel anlamda sıradan belirtilere sahip olan birhastalıktır. Bu nedenle birçok hastalıkla karıştırılabilme olasılığı vardır.Cildin belirli bölgelerinde ya da vücudun tamamında kaşıntı genelliklekızarıklıkla birlikte görülür. Bu iki unsur kurdeşenin en temelbelirtilerindendir. Bunun dışında kaşıntı olan yerde kabarıklıklar dagörülebilir. Kızaran yerler hastalığın ilerleyen döneminde deri döküntüsü şeklindegörülebilir.

Hastalığın alerjiyle yakın ilişkisi olduğundan gözlerde kızarma, sulanma gibi alerjik belirtiler de ortaya çıkabilmektedir. Vücutta kızaran bölgelerde özellikle kaşınma nedeniyle şişlikler oluşabilir. Bu belirtiler kurdeşen hastalığının tipik belirtileridir. Bunlar dışında baş dönmesi, boğazda hırıltı, nefes alırken sıkıntı yaşama, dilin ve dudakların şişmesi söz konusu ise hastalık daha ciddi bir boyuttadır. Böyle bir durumda acilen hekime başvurulmalıdır.

Kurdeşen Hastalığından Korunma Yolları

Kurdeşen hastalığından korunmak için en başta stresten uzak durmaya gayret gösterilmelidir. Kurdeşen ve diğer hastalıklara karşı koruyucu olan bir diğer faktör ise beslenmedir. Beslenme konusunda sağlıklı seçimler yaparak birçok hastalıktan korunulabilir. Kurdeşeni tetikleyecek cips, çikolata gibi yağlı ve şekerli gıdaları tüketmekten kaçınmak doğru bir korunma yöntemi olacaktır. Cilde bağlı oluşabilecek kurdeşen hastalığını önlemek için ayrıca cilt temizliğinize dikkat edilmeli; gün aşırı duş alınmalıdır. Özellikle aşırı sıcak ve soğuk havalar da cildin korunmasına özen göstermek gerekir.

Kurdeşen Hastalığının Tedavisi

Doktor, teşhisi koyabilmek için öncelikle hastanınşikayetlerini ve yaşadığı belirtileri dinler. Ardından ciltte rahatsızlıkhissedilen bölgeyi elle muayene eder. Teşhisin kesin olarak konabilmesi içinimmünoloji ve alerji uzmanlarının uyguladığı birkaç test istenebilir. Testsonucu ile hikaye karşılaştırılarak kurdeşenin teşhisi kesin olarak koyulur.

Kurdeşen hastalığı genellikle kendi kendine iyileşebilme özelliğine sahiptir ve standart alerji ilaçlarının düzenli kullanımıyla ortadan kalkar. Ancak alerji ilaçlarının çeşitli yan etkiler içermesinden dolayı dozun iyi ayarlanması çok önemlidir. Hastalığın şiddetli olduğu durumlarda ise kortizon tedavisi gerekebilir. Vakaların çoğunluğu hafif seyrettiği için ilaçsız atlatılma çabası vardır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir