2 Asgari Ücretli Olarak Ev Alma Planları

63
Bu makeleyi Ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz.

Ev Alırken Ne Kadara Kadar Çıkabileceğinizi Hiç Merak Ettiniz Mi?

Ev almaya karar verenlerin en büyük takıntıları ödeme planını hazırlamaktır. Herkes bir şekilde bunu ödemenin kolay olduğunu zanneder. Fakat yaşanan ödeme sorunları ve buna benzer kredi problemleri genel olarak bu aşamada meydana gelir.

İlk olarak ev alabileceğiniz maksimum kredi tutarını hesaplarken ihtiyacımız olacak bilgilere göz atalım. Aylık düzenli gelir, birikim miktarı ve düşündüğümüz vade seçeneği.

Yapılan testler sonucunda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bir çiftin aynı evde çalıştığını ve asgari ücrete sahip olduğunu varsayalım. Totalde eve her ay giren 3.200 TL değerinde iki asgari ücret var. Yani 1.600 TL + 1.600 TL geliriniz olduğunu varsayıyoruz.

Şimdi ise en önemli nokta olan birikim miktarına değinmek gerek. Bu noktada birikimin 10.000 TL dolaylarında olduğunu ve peşinat olarak ise alacağınız destek ile 15.000 TL dolaylarında para ödeyeceğinizi düşünelim.

Gelirinize çıkacak konut kredisinin %1.19 faiz oranıyla olması muhtemel iken aylık kredi ödemenizin maksimum 1.280 TL dolaylarında olması düşünülebilir. Bu şartlar altında 20.000 TL peşinat verebilecek durumda olursanız 120 ay vadeyle krediniz onaylanabilir. Bu kredinin tutarı vereceğiniz 20.000 TL peşinatın ardından 81.500 TL civarında olacaktır.

Yani bir bakıma 101.500 TL dolaylarında bir kredi çekebilmeniz mümkündür. Aylık ödeme tutarınız ise gelirinize nazaran gayet makul görünüyor. Buna ek olarak kirada oturduğunuzu düşündüğümüzde çok büyük bir ferahlama ile kendi evinizi ödeme şansına sahip olabilirsiniz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir