1 Yaşındaki Bebekler İçin Kitap Seçimi

103
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

 

Kitaplar, yediden yetmişe herkes için faydalı bir arkadaş olmuştur. Fırsat buldukça okunan kitaplar, insanın vazgeçilmezi haline gelmiştir. Sözcük dağarcığının gelişimi, genel kültürün artması, konuşma ve yazma gibi becerilerin gelişimi için kitap okumanın yeri tartışılmazdır. Hele ki bebeklik döneminde başlayan kitapla tanışmalar, bebeğin gelişiminde çok büyük katkı sağlamaktadır. Bebeğini ilk aylarda kitaplarla tanıştıran hatta bebeğine hamileyken ona kitap okuyan anneler, bebeğin gelişiminde kitapların önemini kavramakta geç kalmayacaktır. Kitap okumak aynı zamanda anne ile bebek arasındaki bağı da kuvvetlendirmektedir. Bebek, kitap okuma esnasında annesinin varlığının farkında olacak ve kendini yalnız hissetmeyecektir. 1 yaşındaki bebekler için kitap seçimi yapılabilir ve bebeğe alınabilecek en güzel kitaplar alınabilir. Ağaç yaşken eğilir atasözünün de vurguladığı gibi 1 yaş itibariyle okunan kitaplar onların gelişimine çok büyük katkı sağlayacaktır.

1 Yaşındaki Bebekler İçin Kitap Seçerken Ne Yapmalı

 

*Bir yaşındaki bebeğin görsel ve işitsel algı yeteneği önceki aylara göre daha çok gelişmiş olduğundan seçilen kitaplar da bu doğrultuda olmalıdır. Kitapta yer alan ilgi çekici renkler ve desenler, bebeğin hoşuna gidecek ve kitapla daha çok vakit geçirmek isteyecektir. Bebeğe kitap okurken ses tonlamasının kitaptaki vızıldama, havlama, miyavlama, gülme, ağlama gibi sesleri; üzgün, mutlu, şaşkın gibi yüz ifadelerini taklit ederek okumak bebeğin zihinsel ve duyusal gelişimini destekleyecektir.

  • Kitap seçerken içeriğinde bulunan resimlerin canlandırılmış şekilde olması bebek için faydalı olacaktır. Örneğin; bulut, gemi, kedi gibi kavramların kabartmalarının yer aldığı kitapta bebek eliyle dokunarak şekilleri daha iyi kavrayacaktır.
  • Küçük resimlerin yer aldığı bir kitap 1 yaşındaki bir bebeğin dikkatini pek çekmez. Bunun yerine kitap içeriğinde çok renk karmaşası olmamalı, her sayfada bir ya da iki resim olmalıdır. Bu resimler de bebeğin görsel ilgisini çekecek kadar büyük olmalıdır.
  • 1 yaşındaki bebekler keşfetmeyi severler. Bundan dolayı kitapların sayfalarını çevirerek içlerini inceleyebilirler. Bebekler bu dönemlerinde oyuncaklarını yalama, dişleme, parçalama isteğinde olduklarından seçilen kitap kolayca parçalanmamalıdır. Sayfaları sert; ama zararsız malzemelerden yapılmış kitaplar tercih edilmelidir.
Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir